Holnap lezuhan egy óriási űrrakéta darabja, és senki sem tudja, hogy hol csapódik be
Ezen a hétvégén az előrejelzések szerint egy hatalmas, ellenőrizetlen rakétamodul zuhan vissza a Földre, és nagy eséllyel a törmelékek egy része elég nagy lesz ahhoz, hogy túlélje a leszállást és becsapódjon a bolygónkba, írja a ScienceAlert.
Az eszköz 53,6 méter hosszú és körülbelül 23 tonna súlyú, egy nemrégiben felbocsátott kínai rakétához tartozott.
A jó hír az, hogy meglehetősen kicsi az esélye annak, hogy jelentős károkat okozna. A rossz hír pedig, hogy egyelőre senkinek sincs biztos elképzelése arról, hogy a rakétadarab hol fog lezuhanni.
A kutatók szerte a világon keményen dolgoznak, hogy kitalálják, hova is várható a becsapódás. Egyelőre csak az tűnik biztosnak, hogy a visszatérés 2022. július 31-én, azaz vasárnap fog megtörténni.
“Az ereszkedés ellenőrizetlen volta miatt a nullától eltérő a valószínűsége annak, hogy a törmelék egy lakott területen landol – a világ lakosságának több mint 88 százaléka a visszatérés lehetséges körén belül él” – mondta az Aerospace Corporation egy sajtóközleményben, amely igyekszik nyomon követni az űreszköz útját.
“Egy ekkora test nem ég el a Föld légkörében, és az általános ökölszabály az, hogy egy ilyen nagy tárgy tömegének 20-40 százaléka eléri a földet, bár ez az objektum kialakításától is függ.”
2020-ban már történt hasonló incidens: akkor egy azonos gyártmányú rakétaerősítő alkatrészei az afrikai Elefántcsontpart közelében zuhantak le, és a darabok több falut is megrongáltak, de szerencsére komolyabb kárt nem jelentettek.
A szóban forgó modul egy Long March 5B rakétából származik, amelyet a Kínai Nemzeti Űrkutatási Hivatal (CNSA) 2022. július 24-én indított útjára azzal a céllal, hogy egy új modult állítson pályára az ország Tiangong űrállomásának felépítéséhez.
A legtöbb rakétaindításnál ilyen gyorsító segít a rakétának, hogy el tudja hagyni a Föld légkörét. Ez az első fokozat, amely leválik, amint a rakéta eléri az űrt.
Az olyan újrafelhasználható eszközök esetében, mint amilyeneket például a SpaceX gyárt, a kilövés után az eszköz visszatér a felszínre, és ellenőrzés után bevethetőek egy újabb küldetés során.
A NASA által általánosan használt rakétarásegítők általában egy ejtőernyő segítségével ereszkednek vissza, és egy előre kiszámítható zónába érkeznek anélkül, hogy valaha is pályára álltak volna. Ezeket aztán hajók szedik össze, majd felújítják.
Az olyan eszközöket, amelyek átlépik a kilépési határt, mint például ezt a bizonyos rakétadarabot, kissé nehezebb követni.
Mivel a kínai Long March 5B igen masszív, várhatóan nagyjából 4-9 tonna anyag juthat vissza a légkörbe.
Éppen a hét elején látott napvilágot egy ezzel foglalkozó tanulmány, amely arra a következtetésre jutott, hogy annak az esélye, hogy a következő évtizedben valaki meghalhat az űrszemét miatt, nagyjából 10 százalék az esélye.
Az Aerospace Corporation elemzője, Ted Muelhaupt ugyanakkor megnyugtatott mindenkit – mint mondta, annak a valószínűsége, hogy a kínai űreszköz valakit eltaláljon, nagyjából 6 a 10 billióhoz.
Emlékeztetett továbbá arra is, hogy a Föld felszínének 75 százaléka víz, sivatag vagy dzsungel.

Érdemes elolvasniAmerika szerint Kína el akarja foglalni a Holdat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik